raveneyes“Dansa davet- Bu bir dans. Ve bazen bu balo salonunda ışıklar söner.
Ama biz yine de dans edeceğiz, sen ve ben.
Karanlıkta bile. Bilhassa Karanlık’ta.
Bana bu dansı lütfeder misiniz?” ―Stephen King

Part I

Karanlık duygularınızı tetikleyen bir müzik türüne nasıl hareket edersiniz?

Metal çok yönlü bir tarz, genellikle “öteki”yi simgeleyen bir çok konu üzerinde duruyor. Dünya çapında gittikçe popülerliği artıyor ve müzisyenlerin geldikleri coğrafyaların kültürel özelliklerinden, müzisyenlerin artyetişimlerinden beslenebiliyor. Müziksel olarak genelde hızlı bir temposu var, fakat nostalji, derin hüzün, acı çekme, korku gibi havalar/atmosferler yaratmak için yavaş ya da değişken de olabiliyor. Ritim paternleri kompleks. Tempo yavaştan çok hızlı blast beat tempoya -dörtlük nota= 350 bpm- kadar değişebiliyor.

Sonuçta bu müzik türü sınırları zorlamayı seviyor.

Bedenlerimiz hayatlarımıza fiziksel özelliklerimizden çok daha fazlanı katar. Bedenlerimizle, bedenlerimizin içinde yaşarız. Hareketlerimiz kendi özgün varoluşumuzun ifadeleridir, tipik karakteristik özelliklerimizin bir parçasıdırlar. Hareket esastır: bedenlerimizde her daim bir hareket vardır, organlarımızda, kozmosta, atomaltı parçacıklarda. Hareket yoksa, hayat yok.

Dans müziğe hitaben yapılan ritmik hareketler takımı olarak tanımlanabilir. Bu tanımı, dans duygulara hitaben yapılan kinestetik reaksiyonlardır diyerek genişletebiliriz.

Müzik duyguları harekete geçirir.

Bir çok müzik türünün de kendine özgü dans stilleri var. Punk ve Metal’de headbanging var; müziğin ritminde kafa sallıyoruz. Kafa, algıları, entellekt ve sinir sistemiyle ilgili aktiviteleri koordine eden hayati bir bölge. Yine Punk ve Metal’de slam dancing var; agresif bir şekilde birbirimizle çarpışıyoruz. Ve pogo var – Türkçe’de pogo ve slam dance’in işteş kullanıldıklarının farkındayım, fakat pogo “pogo stick” gibi zıplamaya verilen isim. İlk önceleri punk konserlerinde ortaya çıkıyor, hardcore punk ile daha agresif formlara dönüşerek daha sonra slam dance ve mosh pit’e evriliyor.

Tüm bu hareket formları, pozitif fan geri bildirimleri; yani, müzikten çok keyif aldığımızı ifade eden dışavurumlar. Ekstrem müzik türüne ekstrem dışavurumlar. Hepsi en derinden, damardan, merkezden, hardcore ifadeler.

Metal özgürlük arzusunu çağrıştırıyorsa, metale dışavurumlarımız da bu arzuyu açımlıyor olabilir.

Önemli noktalardan bir diğeri de Metal camiasının, hem müzisyen hem de dinleyici kitlesinin çoğunluğunun erkek olması. Dans ise feminen olarak algılanan, estetik olması varsayılan bir dal olarak görülür…

Fakat, bu varsayımlara karşı çıkmak bizim elimizde.

"o ağacın meyvesini yediğinizde gözleriniz açılacak"

“o ağacın meyvesini yediğinizde gözleriniz açılacak”